Akcje/udziały nienotowane
Akcje/udziały nienotowane wyceniane są z zastosowaniem wyceny majątkowej wg skorygowanych aktywów netto. Do wyceny zostały wykorzystane dane wejściowe inne niż pochodzące z aktywnego rynku, które są obserwowalne (np. ceny transakcyjne nieruchomości podobnych do nieruchomości będących przedmiotem wyceny, rynkowe stopy procentowe obligacji Skarbu Państwa i lokat terminowych w instytucjach finansowych, stopa dyskontowa wolna od ryzyka publikowana przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych).
Należności od odbiorców
Należności z tytułu realizacji transakcji sprzedaży dla kontraktów rozliczających się ostatecznie wg cen z przyszłości, wyceniono do cen terminowych w zależności od okresu/miesiąca kwotowania umownego. Ceny terminowe uzyskuje się z systemu Reuters.
Dla należności objętych faktoringiem pełnym wartość godziwą ustala się na poziomie wartości należności przekazanej do faktora (wartość nominalna z faktury) pomniejszonej o odsetki stanowiące wynagrodzenie faktora. Ze względu na krótki okres pomiędzy przekazaniem należności do faktora a jej spłatą, wartości godziwej nie koryguje się o ryzyko kredytowe faktora i wpływ upływu czasu.
Długoterminowe pożyczki udzielone
W pozycji tej ujęto pożyczki wycenione w wartości godziwej dla których wartość godziwa została oszacowana na bazie przepływów kontraktowych (z umowy) przy wykorzystaniu modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych z uwzględnieniem ryzyka kredytowego pożyczkobiorcy.
Pozostałe aktywa/zobowiązania finansowe
W pozycji tej ujęto należności/zobowiązania z tytułu rozliczenia pochodnych instrumentów finansowych, których termin płatności przypada dwa dni robocze po dniu kończącym okres sprawozdawczy. Instrumenty te wycenione zostały do wartości godziwej ustalonej według ceny referencyjnej rozliczenia tych transakcji.
Pochodne instrumenty finansowe – walutowe oraz walutowo-odsetkowe
W przypadku transakcji instrumentów pochodnych na rynku walutowym oraz transakcji walutowo-odsetkowych (CIRS), w celu ustalenia ich wartości godziwej posłużono się cenami terminowymi na daty zapadalności poszczególnych transakcji. Cena terminowa dla kursów walutowych obliczona została na podstawie fixingu i odpowiednich stóp procentowych. Stopy procentowe dla walut oraz wskaźniki zmienności ich kursów są uzyskiwane z serwisu Reuters. Do wyceny opcji europejskich na rynkach walutowych posłużono się standardowym modelem Garmana-Kohlhagena.
Pochodne instrumenty finansowe – metale
W przypadku transakcji instrumentów pochodnych na rynku towarowym, w celu ustalenia ich wartości godziwej posłużono się cenami terminowymi na daty zapadalności poszczególnych transakcji. W przypadku miedzi użyto oficjalne ceny zamknięcia London Metal Exchange, a w odniesieniu do srebra oraz złota – ceny fixing ustalonej na London Bullion Market Association. Wskaźniki zmienności oraz krzywe terminowe służące do wyceny instrumentów pochodnych na koniec okresu sprawozdawczego, uzyskano z systemu Reuters. Do wyceny opcji azjatyckich na rynkach metali wykorzystana została aproksymacja Levy’ego do metodologii Blacka-Scholesa.
Długoterminowe kredyty i pożyczki otrzymane
Wartość godziwa kredytów i pożyczek szacowana jest poprzez zdyskontowanie związanych z tymi zobowiązaniami przepływów finansowych w terminach i na warunkach wynikających z umów przy zastosowaniu bieżących stóp. Wartość godziwa różni się od wartości bilansowej o kwotę prowizji zapłaconych w związku z otrzymanym finansowaniem.