w mln PLN, chyba że wskazano inaczej
W odniesieniu do ryzyka zmian kursów walutowych w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. identyfikowane są następujące rodzaje ekspozycji:
- ekspozycja transakcyjna dotycząca zmienności wartości przepływów pieniężnych w walucie bazowej,
- ekspozycja dotycząca zmienności wartości wybranych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej w walucie bazowej (funkcjonalnej),
- ekspozycja z tytułu inwestycji netto w jednostkach zagranicznych dotycząca zmienności wartości skonsolidowanego kapitału własnego w walucie bazowej (walucie prezentacji) Grupy Kapitałowej.
Źródłem ekspozycji transakcyjnej na ryzyko walutowe są kontrakty skutkujące przepływami pieniężnymi, których wartość w walucie bazowej (funkcjonalnej) jest uzależniona od przyszłych poziomów kursów walut obcych względem waluty bazowej. Przepływy pieniężne narażone na ryzyko walutowe mogą posiadać następujące charakterystyki:
- denominowanie w walutach obcych – przepływy realizowane są w walutach obcych innych niż waluta funkcjonalna,
- indeksowanie do kursu walut obcych – przepływy mogą być realizowane w walucie bazowej, lecz cena (np. metalu) jest ustalana w innej walucie obcej.
Kluczowym źródłem ekspozycji na ryzyko walutowe w działalności biznesowej Jednostki Dominującej są wpływy z tytułu sprzedaży produktów (w części dotyczącej cen metali, premii przerobowej i producenckiej).
Źródłem ekspozycji na ryzyko walutowe są również pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w walutach obcych, które na gruncie obowiązujących zasad rachunkowości, podlegają przeliczeniu na bazie bieżącego kursu waluty obcej względem waluty bazowej (funkcjonalnej) w związku z rozliczeniem lub okresową wyceną, w tym także z tytułu przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych. Zmiany wartości bilansowych takich pozycji pomiędzy momentami wyceny wpływają na zmienność zysku/straty netto lub pozostałych całkowitych dochodów.
Ekspozycja na ryzyko walutowe pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej dotyczy w szczególności:
- należności i zobowiązań handlowych z tytułu sprzedaży i zakupów denominowanych w walutach obcych,
- należności finansowych z tytułu pożyczek udzielonych w walutach obcych,
- zobowiązań finansowych z tytułu zadłużenia w walutach obcych,
- środków pieniężnych w walutach obcych,
- instrumentów pochodnych na rynku metali.
W przypadku rynku walutowego, nominał rozliczonych transakcji zabezpieczających przychody ze sprzedaży metali stanowił około 25% (w 2019 r. 21%) całkowitych przychodów ze sprzedaży miedzi i srebra zrealizowanych przez Jednostkę Dominującą w 2020 r.
W ramach realizacji strategicznego planu zabezpieczeń Spółki przed ryzykiem rynkowym w 2020 r. Jednostka Dominująca wdrożyła struktury opcyjne mewa zabezpieczające przed zmianą kursu USD/PLN w latach 2022-2023 dla łącznego nominału 720 mln USD.
Ponadto w 2020 r. Jednostka Dominująca zarządzała otwartą pozycją zabezpieczającą, restrukturyzując struktury opcyjne na rynku walutowym1. Odkupiono sprzedane opcje kupna z kursem wykonania USDPLN 4,25 ze struktur opcyjnych korytarz z terminami zapadalności od maja do grudnia 2020 r. dla łącznego nominału 300 mln USD. W ramach restrukturyzacji zamknięto także struktury opcyjne mewa dla nominału 90 mln USD z terminami zapadalności od stycznia 2022 r. do grudnia 2023 r. i równocześnie odkupiono sprzedane opcje kupna z kursami USDPLN 4,30 i 4,40 dla łącznego nominału 780 mln USD i z terminami zapadalności od stycznia 2021 r. do grudnia 2021 r., zawarte wcześniej w ramach struktur opcyjnych mewa. Tym samym struktury te zostały przekształcone w struktury typu put spread. Transakcje zabezpieczające objęte restrukturyzacją zostały wyłączone spod rachunkowości zabezpieczeń z dniem zawarcia przeciwstawnych transakcji restrukturyzujących.
W efekcie na dzień 31 grudnia 2020 r. Spółka posiadała otwartą pozycję zabezpieczającą na rynku walutowym dla nominału 1 410 mln USD oraz zawarte w 2019 r. transakcje CIRS (Cross Currency Interest Rate Swap – swap walutowo-procentowy) dla nominału 2 mld PLN, zabezpieczające przed ryzykiem rynkowym związanym z emisją obligacji w PLN o zmiennym oprocentowaniu2.
Poniższa tabela prezentuje skrócone zestawienie otwartych transakcji w instrumentach pochodnych jednostki Dominującej na rynku walutowym na 31 grudnia 2020 r. (zabezpieczony wolumen w prezentowanych okresach jest rozłożony równomiernie w podziale miesięcznym).