Pozycja „Inne instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej” obejmuje głównie: udziały i akcje (notowane i nienotowane), które nie zostały nabyte z przeznaczeniem do obrotu i dla których dokonano wyboru opcji wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody w celu ograniczenia fluktuacji wyniku oraz udzielone pożyczki wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy, ponieważ nie zdały testu umownych przepływów pieniężnych (SPPI), gdyż w strukturze finansowania u docelowego odbiorcy środków pieniężnych na ostatnim etapie dług zmienia się na kapitał, w związku z czym zostały zakwalifikowane do tej kategorii wyceny obowiązkowo.
Udziały i akcje ujmowane są początkowo w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne, a na dzień kończący okres sprawozdawczy wyceniane są w wartości godziwej z ujęciem zysków/strat z wyceny w pozostałych całkowitych dochodach. Kwot odniesionych w skumulowane pozostałe całkowite dochody nie przenosi się później do wyniku finansowego, natomiast skumulowane zyski/straty na danym instrumencie kapitałowym przenosi się w ramach kapitałów do zysków zatrzymanych w momencie zaprzestania ujmowania składnika instrumentu kapitałowego.
Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym.
Wartość godziwą akcji nienotowanych i udziałów ustala się z zastosowaniem wyceny majątkowej wg skorygowanych aktywów netto. Zastosowanie tej metody wynika ze specyfiki aktywów spółek, których udziały podlegają wycenie. Do wyceny zostały wykorzystane dane wejściowe inne niż pochodzące z aktywnego rynku, które są obserwowalne (np. ceny transakcyjne nieruchomości podobnych do nieruchomości będących przedmiotem wyceny, rynkowe stopy procentowe obligacji Skarbu Państwa i lokat terminowych w instytucjach finansowych, stopa dyskontowa wolna od ryzyka publikowana przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych).
Wartość godziwą akcji notowanych na giełdzie ustala się w oparciu o kurs zamknięcia notowań akcji na dzień kończący okres sprawozdawczy.
Przeliczenie akcji wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według zasad rachunkowości opisanych w Nocie 1.2.
Wartość godziwa pożyczek ustalana jest jako wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych z uwzględnieniem zmiany czynników ryzyka rynkowego i kredytowego w trakcie życia pożyczki.