W przychodach z umów z klientami w sprawozdaniu z wyniku ujmowane są przychody powstające ze zwykłej działalności operacyjnej Grupy tj. przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów.
Grupa generuje przychody głównie ze sprzedaży: miedzi, srebra i złota. Pozostałe mniejsze strumienie przychodów pochodzą ze sprzedaży usług oraz pozostałych produktów (w tym energii elektrycznej), towarów i materiałów (w tym stali i ropy naftowej i jej pochodnych).
Grupa ujmuje przychody z umów z klientami w momencie spełnienia przez Grupę zobowiązania do wykonania świadczenia, poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi nabywcy, gdzie przekazanie to stanowi jednocześnie uzyskanie przez nabywcę kontroli nad tym składnikiem aktywów tj. zdolności do bezpośredniego rozporządzania przekazanym składnikiem aktywów i uzyskiwania z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści oraz zdolność do niedopuszczania innych jednostek do rozporządzania składnikiem aktywów i uzyskiwania z niego korzyści.
Przychody ze sprzedaży usług Grupa ujmuje w wyniku finansowym w miarę upływu czasu, jeżeli spełniony jest jeden z następujących warunków:
- klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści ekonomiczne płynące ze świadczenia Grupy w miarę jak wykonuje ona swoje zobowiązanie, lub
- w wyniku spełnienia zobowiązania przez Grupę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (np. produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem w miarę jego powstawania lub ulepszania, sprawuje klient, lub
- w wyniku spełnienia zobowiązania przez Grupę powstaje składnik aktywów, który nie ma alternatywnego zastosowania dla Grupy i jednocześnie Grupie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.
Jeżeli Grupa ujmuje przychód na podstawie obmiarów zgodnie z przyjęta metodą pomiaru stopnia zaawansowania wykonania świadczenia, zanim zostanie wystawiona faktura, ujmuje należne wynagrodzenie jako aktywo z tytułu umowy i przenosi je na należności kiedy prawo do wynagrodzenia staje się bezwarunkowe.
Jako zobowiązanie do wykonania świadczenia Grupa rozpoznaje każde, zawarte w umowie przyrzeczenie przekazania klientowi towaru lub usługi, które można wyodrębnić, lub grupy wyodrębnionych towarów lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi. Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia, Grupa ustala (na podstawie warunków umownych), czy będzie je realizować w miarę upływu czasu lub czy spełni je w określonym momencie.
W kontraktach handlowych, w których wypełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia zachodzi w określonym momencie czasu, Grupa stosuje różne terminy płatności obejmujące zarówno przedpłaty do kilku dni przed dostawą jak i odroczone terminy płatności do 120 dni, przy czym odroczone terminy płatności nie dotyczą srebra. Terminy płatności uzależnione są od oceny ryzyka kredytowego odbiorcy oraz możliwości zabezpieczenia należności. W związku z powyższym terminy płatności nie są zależne od momentu spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia. Otrzymane przedpłaty Grupa ujmuje jako zobowiązania z tytułu umowy, natomiast w przypadku odroczonych terminów płatności Spółka ujmuje należne wynagrodzenie jako należności w momencie wystawienia faktury, jeżeli jedynym warunkiem otrzymania płatności jest upływ czasu. Płatność wynagrodzenia staje się wymagalna, w zależności od warunków płatności zawartych w poszczególnych umowach, bądź przed zrealizowaniem dostawy (przedpłata) lub w ciągu wskazanej liczby dni od daty sprzedaży wskazanej na danej fakturze.
Przychody z umów z klientami ujmuje się w kwocie równej cenie transakcyjnej, stanowiącej kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich.
Cena transakcyjna odzwierciedla również zmianę wartości pieniądza w czasie, jeżeli umowa z klientem zawiera istotny element finansowania, który określa się na podstawie umownych warunków płatności, bez względu na to czy został on wyraźnie określony w umowie. Oceniając, czy komponent finansowania jest istotny dla umowy, uwzględnia się wszystkie fakty i okoliczności, w tym ewentualną różnicę między kwotą przyrzeczonego wynagrodzenia a ceną sprzedaży gotówkowej przyrzeczonych towarów i usług oraz łączny wpływ obu następujących czynników: (i) przewidywany okres od momentu, w którym jednostka przekazuje przyrzeczone towary lub usługi klientowi do momentu, w którym klient płaci za te towary lub usługi, oraz (ii) stopy procentowe obowiązujące na danym rynku. W zrealizowanych umowach sprzedaży do klientów w 2020 r. oraz 2019 r. Grupa zidentyfikowała istotny komponent finansowania w kontrakcie z Franco Nevada (umowa opisana poniżej w części Ważne oszacowania, założenia i osądy). Grupa przedstawia skutki finansowania (koszty z tytułu odsetek) odrębnie od przychodów z tytułu umów z klientami w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. W kontrakcie z Franco Nevada występuje również element zmienności wynagrodzenia. W takiej sytuacji Grupa rozpoznaje przychody oszacowując kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie w jakim jest wysoce prawdopodobne, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie kiedy niepewność co do wysokości wynagrodzenia ustanie.
W przypadku transakcji sprzedaży produktów miedzi i srebra, dla których cena zostanie ustalona po dniu ujęcia sprzedaży w księgach rachunkowych, na moment początkowego ujęcia transakcji dokonuje się korekty przychodów ze sprzedaży z tytułu różnicy pomiędzy ceną terminową metalu wyrażoną w USD z dnia rozpoznania sprzedaży na okres odpowiadający okresowi rozliczenia transakcji, a ceną wynikającą z faktury prowizorycznej. Korekta ta doprowadza wartość transakcji do wartości oczekiwanej jako ceny transakcyjnej na moment początkowego ujęcia. Dotyczy to wyłącznie przypadków, gdy zmiana ceny transakcyjnej wynika ze zmiany ceny metalu. Do tego typu zmiennych przychodów nie ma zastosowania ograniczenie z MSSF 15 dotyczące ujmowania zmiennego wynagrodzenia w kwocie, co do której jest wysoce prawdopodobne, że nie nastąpi jej odwrócenie. Zmiany zarachowanej kwoty po momencie ujęcia nie wpływają na przychody ze sprzedaży lecz stanowią zyski/straty z wyceny do wartości godziwej należności zgodnie z zasadami rachunkowości przedstawionymi w Nocie 10.2.
Przychody ze sprzedaży korygowane są o wynik z rozliczenia instrumentów pochodnych zabezpieczających przyszłe przepływy pieniężne, zgodnie z ogólną zasadą, że rozliczenie pochodnego instrumentu zabezpieczającego w części stanowiącej zabezpieczenie efektywne ujmuje się w tej samej pozycji wyniku finansowego, w której ujmowana jest wycena pozycji zabezpieczanej w momencie, kiedy pozycja zabezpieczana wpływa na wynik finansowy.