Programy CSR KGHM Polska Miedź S.A.
Społeczna odpowiedzialność i zrównoważony rozwój to dziś ważne elementy działalności biznesowej. Firma, która dba o rozwój własnej organizacji musi uwzględniać działania mające na celu osiągnięcie równowagi między dochodowością przedsiębiorstwa, a szeroko rozumianym interesem społecznym.
Wyjątkowego znaczenia CSR nabiera w branży wydobywczej. Firmy takie jak KGHM Polska Miedź S.A., ze względu na specyfikę swojej działalności, ponoszą szczególną odpowiedzialność za realizowane przedsięwzięcia.
Spółka, planując i realizując działania CSR, których adresatami i bezpośrednimi odbiorcami są społeczni beneficjenci otoczenia Spółki, podtrzymuje ważną dla koncernu „licencję na działanie”, przejawiającą się społeczną akceptacją działalności biznesowej KGHM w sektorze wydobywczym.
Program EKO-Zdrowie został uruchomiony w 2014 roku, w ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Priorytetem programu EKO-Zdrowie jest szczególnie promocja profilaktyki zdrowotnej i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Zagłębia Miedziowego. W założeniu program podejmuje projekty/inicjatywy na rzecz promocji wśród mieszkańców regionu profilaktyki zdrowotnej, aktywnego stylu życia, ruchu i rekreacji – tym samym dbania o zdrowie dzieci, osób dorosłych i seniorów.
Sport to moja pasja, mój zawód i moje życie. To także recepta na zdrowie dla wszystkich – pozwala zachować dobrą kondycję i pomaga zredukować stres. Dlatego gorąco kibicuję programowi EKO-Zdrowie, który promuje aktywny styl życia wśród mieszkańców Zagłębia Miedziowego.
Na działania prozdrowotne programu składają się cykliczne zajęcia: Nordic Walking dla dorosłych, gimnastyki rekreacyjnej dla seniorów oraz lekcje nauki pływania dla dzieci.
Projekt zajęć Nordic Walking dedykowany jest osobom, które ukończyły 35-ty rok życia. Zakłada on cykliczne zajęcia z udziałem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów w różnych miastach regionu Zagłębia Miedziowego. Uczestnicy nabywają bądź doskonalą podstawowe umiejętności marszu z kijami oraz uczestniczą w prelekcjach poświęconych technikom Nordic Walking i zasadom zdrowego odżywiania.
Nordic Walking działa na organizm tak jak bieganie, ale nie obciąża nadmiernie stawów i kręgosłupa. Odciąża za to stawy biodrowe i kolanowe, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, rozluźnia także napięcie mięśni barków, szyi i grzbietu. Poza tym nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz w bezpieczny sposób (z niewielkim ryzykiem kontuzji) angażuje do 90 % mięśni ciała
Do tej pory odbyło się 10 edycji projektu Nordic Walking, w których uczestniczyło ponad 1 500 osób
Nauka pływania zakłada cykliczne lekcje podstaw pływania dla dzieci w wieku 5-10 lat. Zajęcia odbywają się w krytych pływalniach kilku miast Zagłębia Miedziowego: Chojnowie, Legnicy, Lubinie, Polkowicach, Głogowie i Rudnej, a dzieci podstawowych umiejętności poruszania się w wodzie nabywają pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z klubów pływackich regionu. Pływanie to sport polecany szczególnie dzieciom. Pomaga zadbać o prawidłową postawę ciała i skorygować skrzywienie kręgosłupa. Dzięki tej dyscyplinie dziecko zdrowo się rozwija, jest sprawne fizycznie, ma dobrą kondycję oraz koordynację ruchową. Zajęcia w wodzie mają również bardzo pozytywny wpływ na układy oddechowy i krążeniowy.
Do tej pory odbyło się 10 edycji projektu nauki pływania, w których uczestniczyło około 3 000 dzieci
Gimnastyka rekreacyjna z użyciem specjalistycznych hamaków to projekt dedykowany dla seniorów, realizowany w kilku miastach regionu: Lubinie, Legnicy, Polkowicach, Głogowie, Chojnowie, Ścinawie i Złotoryi. Zajęcia odbywają się z udziałem instruktorów ruchu i lekarzy rehabilitantów.
Projekt specjalistycznych zajęć niesie ze sobą wiele korzyści, m.in.:
- wzmacnia i rozciąga mięśnie
- przywraca naturalną ruchomość w stawach
- minimalizuje bóle pleców i mięśni
- poprawia krążenie krwi
- stymuluje pracę układu odpornościowego
- wspiera pracę organów wewnętrznych
- poprawia pamięć i koncentrację
- działa na kłopoty ze snem
- zapobiega depresji
Do tej pory w trzech edycjach projektu Gimnastyka rekreacyjna udział wzięło ponad 250 osób w wieku 55-80 lat
W 2020 roku, z uwagi na uwarunkowania epidemiologiczne, Spółka w ramach programu EKO-Zdrowie realizowała szereg projektów online kierowanych do pracowników i mieszkańców regionu. Materiały instruktażowe z zakresu Nordic Walking, pływania, jazdy na rolkach, zajęć dla seniorów czy ogólnej aktywności ruchowej z udziałem znanych postaci sportu miały celowo inspirować odbiorców do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Wolontariat KGHM rośnie w siłę. Mimo pandemii przeprowadzono kilkadziesiąt akcji wsparcia. W trudnym, 2020 roku, aktywność wolontariatu pracowniczego w KGHM Polska Miedź S.A. nie zmalała. Pracownicy miedziowego giganta wzięli udział w kilkudziesięciu projektach dla potrzebujących mieszkańców Zagłębia Miedziowego.
Jak co roku pracownicy Spółki na spektakularną skalę włączyli się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Podarunki dla rodzin przygotowano w ramach oddziałów KGHM, ale również indywidualnie. Tych przygotowanych przez grupy pracowników było ponad 100. Pomoc i kontakty z rodzinami są kontynuowane po finale akcji.
Wolontariusze KGHM po zakończeniu działań w ramach „Szlachetnej Paczki” włączyli się w akcję pomocy pogorzelcom z Lubina. Matka samotnie wychowująca dzieci dostała zapasy żywności i potrzebne artykuły, takie jak odzież czy środki higieniczne.
Pracownicy KGHM szczególnie intensywnie zajmowali się osobami starszymi z Dolnego Śląska. Wolontariusze przygotowali blisko 3 tys. paczek żywnościowych. I nie były to jedyne działania, bo seniorzy częściej niż materialnej pomocy potrzebowali po prostu kontaktu. Wolontariuszka Karolina, zgodnie z założeniami, miała wychodzić na spacery z psem pani Wandy z Legnicy. „Finalnie, choć ani razu nie wyszłam z pupilem seniorki, nasze liczne rozmowy telefoniczne były niezwykle inspirujące” – mówiła Karolina, pracownica KGHM.
Wolontariusze KGHM angażowali się również w pomoc potrzebującym kolegom z KGHM. Wsparcie otrzymał m.in. Daniel, pracownik O/ZG Polkowice-Sieroszowice. Dzięki zbiórce zorganizowanej przez kolegów i koleżanki mógł uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym w jednym z najlepszych ośrodków w Polsce. Aktualnie wolontariusze samodzielnie przeprowadzają remont i dostosowują dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Warto dodać, że pracownicy KGHM zrzeszeni w klubach krwiodawców, oddali w tym roku ponad tysiąc litrów krwi. Do tego imponującego wyniku trzeba doliczyć jeszcze indywidualnych dawców oraz dawców osocza, zwłaszcza od ozdrowieńców. Wolontariusze bez wahania odpowiedzieli na apele stacji krwiodawstwa w regionie.
Aktywność pracowników KGHM została doceniona przez Starostwo Powiatowe w Lubinie. Miedziowa spółka została laureatem tegorocznej nagrody w kategorii FIRMOWY WOLONTARIAT. Urzędnicy wyróżnili Spółkę za promowanie różnorodnych form zaangażowania społecznego i kształtowanie postaw prospołecznych.
Program wolontariatu pracowniczego „Miedziane Serce” działa w KGHM Polska Miedź S.A. od 2014 roku. Wsparcie udzielane przez pracodawcę odbywa się w ramach rozwoju osobistego pracowników oraz realizacji ich pasji, a wspólne zaangażowanie w realizację ważnych społecznie działań zwiększa integrację i zadowolenie z pracy. Poprzez działania wolontariackie wzmacniane są wartości, które na co dzień przyświecają pracownikom KGHM – odpowiedzialność, bezpieczeństwo, zorientowanie na wyniki, odwaga i współdziałanie. Pracownicy angażujący się w organizację czy udział w akcjach charytatywnych stają się ambasadorami marki KGHM Polska Miedź S.A. i są najlepszym dowodem na skuteczność odpowiednio prowadzonej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.
2020 rok pokazał, że nic nie jest oczywiste. Nauczył nas radzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Udowodnił, że można liczyć na szlachetne serca pracowników KGHM, angażujących się w projekt wolontariatu pracowniczego pod nazwą „Miedziane serce”. Wolontariusze, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, wspierali w 2020 roku seniorów, przygotowali paczki żywnościowe oraz zebrali pieniądze dla potrzebujących. Było to wyjątkowe zaangażowanie. Za to, wszystkim i każdemu z osobna, dziękował Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Aktywność pracowników KGHM została doceniona przez Starostwo Powiatowe w Lubinie. KGHM Polska Miedź S.A. została laureatem nagrody w kategorii FIRMOWY WOLONTARIAT 2020. Urzędnicy wyróżnili Spółkę za promowanie różnorodnych form zaangażowania społecznego i kształtowanie postaw prospołecznych.
27 marca 2019 roku w KGHM Polska Miedź S.A. zainaugurowano program stypendialny „Miedziane Rywalizacje”. W 2020 roku odbyła się jego II edycja. Podstawą do przyznania stypendium przez Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. są wzorowe osiągnięcia sportowe i zorientowanie na coraz lepsze wyniki. Program stanowi wsparcie dla sportowców, którzy odnoszą już znaczące sukcesy. W 2020 roku we współpracy z Ministerstwem Sportu przyznano stypendia 24 sportowcom, spośród których 7 pochodzi z Zagłębia Miedziowego. Wsparcie pozwala zawodnikom skupić się na treningach i dążeniu do najlepszych wyników.
Projekt Szkoła Przywództwa KGHM „Przewodnicy” to unikalne w skali Polski działanie, polegające na szkoleniu przyszłych liderów sfery biznesowej i społecznej oraz przygotowywaniu ich do pełnienia istotnej roli w dynamicznie zmieniającym się świecie. Uczestnicy kursu otrzymują wiedzę i umiejętności niezbędne współczesnym menadżerom. Wykładowcy i trenerzy, którzy szkolą przyszłych “Przewodników” kładą szczególny nacisk na praktyczną stronę zarządzania organizacjami, których otoczenie wymusza ciągłą adaptację, innowacyjność i kreatywność. Projekt Szkoła Przywództwa KGHM „Przewodnicy” adresowany jest do studentów ostatniego roku studiów magisterskich (lub równoważnych studiów II stopnia) oraz do niedawnych absolwentów (do 3 lat po studiach). Dodatkowo do udziału w programie mogą kandydować studenci studiów doktoranckich aż do ich zakończenia.
W ramach Szkoły Przywództwa KGHM „Przewodnicy” odbywały się wykłady, szkolenia i warsztaty z zakresu polityki i gospodarki, analizy i formułowania wniosków, reguł gospodarki wolnorynkowej i podstawowych zjawisk związanych z jej funkcjonowaniem, mechanizmów finansowych przedsiębiorstw i instytucji, zarządzania strategicznego, zarządzania projektami i organizacji pracy, komunikacji, dyskusji i wystąpień publicznych, innowacyjności i kreatywności oraz przywództwa. Zajęcia w ramach Szkoły prowadzą czołowi menadżerowie KGHM, zawodowi trenerzy i doradcy, a także emerytowani generałowie i admirałowie Sił Zbrojnych USA, którzy obecnie pracują w renomowanej firmie doradczej The Spectrum Group.
W 2020 roku, w ramach drugiej edycji Szkoły Przywództwa KGHM „Przewodnicy”, zajęcia rozpoczęło 30 studentów i absolwentów. Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej projektu.