W ramach obszaru „Zdrowie i Bezpieczeństwo” Fundacja KGHM Polska Miedź udziela wsparcia finansowego instytucjom służby zdrowia oraz osobom fizycznym. Środki fundacyjne przeznaczane są głównie na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistycznej aparatury medycznej do szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych czy innych placówek zdrowia. Dzięki temu jakość i skuteczność prowadzonej profilaktyki prozdrowotnej uległa znacznej poprawie. W zakresie ochrony zdrowia Fundacja nie ogranicza się jedynie do doposażenia placówek, ale także finansuje przeprowadzanie badań profilaktycznych dla mieszkańców oraz inicjuje i wspiera projekty promujące krwiodawstwo, krwiolecznictwo czy dofinansowuje konferencje naukowe o tematyce medycznej. Osoby fizyczne otrzymują wsparcie finansowe z Fundacji KGHM Polska Miedź na ochronę zdrowia, przede wszystkim na: zakup aparatów słuchowych i wózków inwalidzkich, leków, leczenie operacyjne, w tym leczenie zagraniczne oraz rehabilitację stacjonarną.
Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo, Fundacja KGHM Polska Miedź angażuje się również w liczne projekty i działania związane z bezpieczeństwem publicznym. Środki przeznaczane są w większości na zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz pojazdów specjalistycznych dla lokalnych placówek interwencyjno-ratunkowych, m. in. jednostek straży pożarnej i policji. Najnowocześniejszy sprzęt przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz umożliwia sprawne funkcjonowanie instytucji chroniących życie, zdrowie i mienie. W ramach swojej działalności społecznej Fundacja KGHM Polska Miedź stara się przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu ludzi i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazuje darowizny pieniężne na projekty związane z organizacją akcji świątecznych na potrzeby osób potrzebujących, jak np. wigilii dla bezdomnych czy paczek dla dzieci.
W 2020 roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 priorytetowym obszarem działań Fundacji KGHM Polska Miedź było „Zdrowie i bezpieczeństwo”. W ramach ww. obszaru przyznano najwięcej darowizn. Obdarowano w ten sposób 74 osoby fizyczne na łączną kwotę 703 610,59 PLN, a także dofinansowano realizację 69 projektów na kwotę 8 314 769,20 PLN.
Ponadto, w 2020 roku Zarząd Fundacji w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie społeczeństwa, zainicjował akcję „Przeciwdziałanie COVID-19”, której założeniem był zakup i przekazanie w formie darowizny rzeczowej środków niezbędnych do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania wirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19. Darowizny rzeczowe o łącznej wartości 2 419 517,91 PLN przekazano 134 Instytucjom, w tym:
- 16 Urzędom Wojewódzkim, które przekazały otrzymane darowizny rzeczowe 1038 instytucjom działającym na terenie poszczególnych województw
- 22 Szpitalom Wojewódzkim lub Powiatowym oraz Placówkom Służby Zdrowia
- Zespołom Szkół z terenu Zagłębia Miedziowego
- 44 Miejskim i Gminnym Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz Jednostkom Samorządowym, oddziałom Caritas, Domom Pomocy Społecznej, Hospicjom, Fundacjom i pozostałym placówkom zajmującym się opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz działającym na rzecz społeczności lokalnej.
W ramach darowizny rzeczowej przekazano:
- 107 810 litrów płynu Nitrosept
- 440 880 szt. saszetek płynu Nitrosept
- 43 800 szt. maseczek ochronnych
- 1 485 szt. kombinezonów ochronnych
- 250 szt. przyłbic medycznych
- 20 szt. gogli ochronnych
- 3 szt. respiratorów
W celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania choroby zakaźnej COVID-19, przekazane instytucjom darowizny finansowe dotyczyły dofinansowania zakupu sprzętu specjalistycznego, tj. respiratorów, kardiomonitorów, butli tlenowych, doposażenia linii diagnostycznej do badań laboratoryjnych, kamer termowizyjnych, sprzętu do wykonywania testów w celu zwiększenia zdolności diagnostycznych oraz zakupu środków ochrony osobistej, dożywiania pracowników służby zdrowia, wsparcia seniorów w czasie pandemii COVID-19 w postaci paczek z artykułami spożywczymi, chemią użytkową i artykułami medycznymi.