Raport Zintegrowany KGHM Polska Miedź S.A.
oraz Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
za rok 2020

9.4 Rezerwa na koszty likwidacji kopalń i innych obiektów

w mln PLN, chyba że wskazano inaczej

Zasady rachunkowości

Rezerwa na przyszłe koszty związane z likwidacją kopalń i innych obiektów technologicznych tworzona jest na bazie szacunków przewidywanych kosztów likwidacji obiektów i przywrócenia do stanu pierwotnego terenu po zakończeniu ich eksploatacji, wykonanych w oparciu o prognozy eksploatacji złoża (dla obiektów górniczych) oraz ekspertyzy technologiczno-ekonomiczne sporządzone przez specjalistyczne firmy bądź wykonane w Jednostce Dominującej.

W przypadku kopalni odkrywkowych niektóre działania oraz koszty mogące wpływać na zakres prac rekultywacyjnych, jak np. koszty odstawy skały płonnej, ponoszone w trakcie życia kopalni i w związku z jej działalnością operacyjną, ujmuje się jako koszty operacyjne stanowiące integralną część procesu produkcji i wyłącza się je tym samym z kosztów stanowiących podstawę do kalkulacji rezerwy na koszty likwidacji kopalń.

Zmiana stopy dyskonta lub szacowanego kosztu likwidacji koryguje wartość środka trwałego, którego dotyczy, chyba że przekracza wartość bilansową środka trwałego, wówczas nadwyżka ujmowana jest w pozostałych przychodach operacyjnych.

Wzrost rezerwy z tytułu upływu czasu ujmowany jest w kosztach finansowych.

Ważne oszacowania, założenia i osądy

Wartość rezerwy stanowią zdyskontowane do wartości bieżącej oszacowane koszty przyszłej likwidacji kopalń i innych obiektów technologicznych. Na aktualizację rezerwy na dzień kończący okres sprawozdawczy mają wpływ poniższe wskaźniki:

  1. w Jednostce Dominującej:
    • wskaźnik zmiany cen produkcji budowlano-montażowej publikowany przez GUS,
    • prognozowana stopa dyskontowa skalkulowana w oparciu o rentowność obligacji skarbowych w terminach zapadalności najbardziej zbliżonych do terminów planowanych wypływów finansowych.
  2. w Grupie Kapitałowej KGHM INTERNATIONAL LTD.:
    • stopa zwrotu z inwestycji w dziesięcio- i dwudziestoletnie bony skarbowe Federalnej Rezerwy Stanów Zjednoczonych Ameryki,
    • stopa zwrotu z inwestycji w pięcioletnie obligacje rządowe emitowane przez rządy Kanady i Chile.

Rentowność obligacji skarbowych oraz stopa inflacji ustalane są oddzielnie dla okresów przyszłych, tj. pierwszego, drugiego i trzeciego roku oraz łącznie dla okresów począwszy od czwartego roku.

Na koniec okresu sprawozdawczego stosując dotychczasowe podejście, przy utrzymującej się na rekordowo niskim poziomie rentowności 10 letnich obligacji i wzroście inflacji, Grupa otrzymała ujemną realną stopę dyskontową. Ze względu na nietypową i niewystępującą do tej pory sytuację Grupa zastosowała podejście ostrożnościowe i przyjęła do wyceny rezerwy na dzień 31 grudnia 2020r. stopę dyskontową na poziomie „0”. Z uwagi na niestandardowy charakter obecnych warunków rynkowych Grupa monitoruje sytuację i prowadzi analizy ewentualnej weryfikacji stosowanego dotychczas podejścia do ustalania realnej stopy dyskontowej.

W Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w celu oszacowania rezerw na koszty likwidacji kopalń i obiektów technologicznych położonych w poszczególnych krajach przyjęto następujące stopy dyskonta:

2020 2019
– w Polsce 0,00% 0,00%
– w Stanach Zjednoczonych Ameryki 0,00% 0,00% – 0,25%
– w Kanadzie 0,00% 0,00%

 

W zakresie kosztów niektórych prac realizowanych w trakcie eksploatacji kopalni odkrywkowych, które jednocześnie służą rekultywacji wyrobisk, Grupa dokonała osądu, uznając że koszty te mają przede wszystkim charakter bieżących kosztów produkcyjnych, gdyż działania te w pierwszej kolejności warunkują bieżącą eksploatację kopalni i generowanie przychodów, a ich skutkiem drugorzędnym jest wykonywana rekultywacja. W związku z tym koszty takich działań nie są uwzględniane w wycenie rezerwy rekultywacyjnej.

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Stan rezerw na początek okresu sprawozdawczego 1 794 1 576
[Nota 9.1] Zmiany szacunków odniesione w środki trwałe 76 166
Pozostałe 14 52
Stan rezerw na koniec okresu sprawozdawczego w tym: 1 884 1 794
– rezerwy długoterminowe 1 849 1 774
– rezerwy krótkoterminowe 35 20

 

Wpływ zmiany stopy dyskonta na saldo rezerwy na koszty likwidacji kopalń i innych obiektów technologicznych

Stan na 31.12.2020 Stan na 31.12.2019
wzrost stopy dyskonta o 1 p.p. (433) (393)
obniżenie stopy dyskonta o 1 p.p. 4 48

Wyniki wyszukiwania