w mln PLN, chyba że wskazano inaczej
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie.
Powyżej wymienione standardy, za wyjątkiem zmian do MSSF 4 dotyczących przedłużenia tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9 oraz poprawek do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16 dotyczących reformy wskaźnika referencyjnego stopy procentowej – Etap 2, oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską. Grupa zamierza zastosować wszystkie zmiany zgodnie z ich datą wejścia w życie. Z wyjątkiem MSSF 17 oraz zmian do MSSF 4, które nie będą miały wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy, na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa ocenia, że standardy te będą miały zastosowanie do jej działalności w zakresie, w jakim wystąpią w przyszłości operacje gospodarcze, transakcje lub inne zdarzenia, których zmiany w standardach dotyczą.
W szczególności, w zakresie poprawek do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16 dotyczących reformy wskaźnika referencyjnego stopy procentowej – Etap 2, Grupa przeprowadziła analizę obecnych pozycji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym pod kątem oceny wpływu reformy IBOR na jej skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Zgodnie z bieżącymi decyzjami podmiotów wyznaczonych do przeprowadzenia reformy, zastąpieniu ulegnie jedynie stopa LIBOR, która zostanie zamieniona na stopę wolną od ryzyka, bazująca na stawce overnight. Grupa zidentyfikowała umowy, w których są zapisy oparte o stawkę LIBOR i które ulegną zmianie po zastąpieniu stawki referencyjnej. Są to przede wszystkim umowy finansowania zewnętrznego (kredyty, pożyczki), umowy lokat, umowy gwarancji bankowych i akredytyw oraz umowy faktoringowe. Zastąpienie stopy LIBOR alternatywnym wskaźnikiem będzie się wiązało również z wprowadzeniem aneksów do istniejących umów, przeprowadzeniem analiz ewentualnej zmiany stóp zmiennych na stałe, wprowadzeniem zmian do wewnętrznych metodyk i procedur oraz dostosowaniem narzędzi z obszaru IT do nowych metod kalkulacji.
Ponadto Grupa wykorzystuje stopę LIBOR do szacowania krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy dla umów leasingu opartych na dolarze (USD), dla których nie można w inny sposób ustalić stopy procentowej leasingu oraz do wyceny do wartości godziwej udzielonych pożyczek, poprzez zastosowanie w procesie dyskontowania bieżącej rynkowej stopy procentowej LIBOR pozyskiwanej z serwisu Reuters. W tych przypadkach nie występuje żadne ryzyko formalne i w ocenie Spółki, wpływ tej zmiany na wycenę pożyczek będzie nieistotny ze względu na fakt, że pomimo nowej metody liczenia nowa stawka referencyjna będzie się różnić od stawki LIBOR jedynie o 1-2 punkty bazowe zależnie od terminu i waluty.
Grupa KGHM Polska Miedź S.A. na bieżąco monitoruje rekomendacje podmiotów prowadzących reformę IBOR. W związku z tym, że wiele zagadnień nie zostało jeszcze formalnie uregulowanych, skala i zakres zmian w zakresie ww. instrumentów finansowych oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy w chwili obecnej nie jest możliwy do oszacowania. Reforma IBOR nie będzie mieć wpływu na stopę procentową instrumentów pochodnych, ponieważ CIRS oraz obligacje są oparte na WIBORZE, który nie zostanie zastąpiony innym wskaźnikiem alternatywnym.