Cel główny
Zwiększenie efektywności i elastyczności Grupy Kapitałowej w ramach aktywów polskich i zagranicznych
W 2020 roku Spółka kontynuowała realizację zatwierdzonej przez Radę Nadzorczą KGHM Polska Miedź S.A. w dniu 19 grudnia 2018 roku „Strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023”.
Strategia ta opiera się na czterech strategicznych kierunkach rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologia oraz E-przemysł), tzw. 4E, wynikających z globalnych trendów rynkowych. Pokazano to kompleksowo na poniższym schemacie:
Grupa Kapitałowa w omawianym okresie sprawozdawczym kontynuowała politykę w zakresie kierunków rozwoju. Realizowane były również dalsze działania zmierzające do dostosowania modelu funkcjonowania organizacji Grupy Kapitałowej do modelu biznesowego KGHM Polska Miedź S.A. i otoczenia rynkowego. W obszarze spółek krajowych, polityka rozwoju była ukierunkowana na współdziałanie podmiotów Grupy Kapitałowej oraz eliminację nakładających się na siebie zakresów kompetencji w ramach działalności poszczególnych podmiotów.
W ramach implementacji Strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023, w obszarze spółek zagranicznych Grupy Kapitałowej przeprowadzono szereg działań reorganizacyjnych ukierunkowanych na integrację KGHM INTERNATIONAL LTD. w Kanadzie z działalnością Spółki w Polsce oraz z przeniesieniem części funkcji biznesowych KGHM INTERNATIONAL LTD. do Polski. Działania te są kontynuowane, głównie w zakresie wypracowania spójnych regulacji wewnętrznych, procedur oraz standaryzacji rozwiązań w poszczególnych obszarach działalności Spółki. Ponadto, podjęte zostały wewnętrzne działania mające na celu określenie dalszych scenariuszy rozwoju poszczególnych aktywów zagranicznych, znajdujących się w portfolio Spółki.
Aktualizując strategię KGHM na lata 2019-23 dobrze zidentyfikowaliśmy trendy i możliwe zawirowania ekonomiczne, mimo, że nie mogliśmy przewidzieć wpływu pandemii na światową gospodarkę. Osiągamy cele, bo odważnie i konsekwentnie wprowadzamy założenia dokumentu: dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Planujemy utrzymać wysoki poziom produkcji i zwiększać bezpieczeństwo pracowników a jednocześnie dążyć w kierunku zielonej energii. KGHM to gigant w skali światowej, w wielu obszarach jesteśmy liderem i jako pierwsi wdrażamy nowe rozwiązania i technologie.
Realizując Strategię, Spółka dążyła do utrzymywania stabilnego poziomu produkcji z aktywów krajowych i zagranicznych oraz poziomu kosztów, gwarantujących bezpieczeństwo finansowe, przy zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy i minimalizacji uciążliwości dla środowiska i otoczenia, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. W 2020 roku prowadzono prace nad nowym podejściem do monitorowania Strategii, przez Pryzmat Programów Strategicznych, które będzie sukcesywnie wdrażane w kolejnych okresach.
Informacja o kluczowych działaniach w 2020 roku w poszczególnych obszarach strategicznych znajduje się poniżej:
Cel główny
Zwiększenie efektywności i elastyczności Grupy Kapitałowej w ramach aktywów polskich i zagranicznych
Poziom oparcia produkcji hutniczej na wsadach obcych, w tym złomach do 2030r.
Wzrost udziału wysokoprzetworzonych produktów miedziowych w ogólnej sprzedaży Grupy Kapitałowej na koniec 2030 r.
Zaspokojenie zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ze źródeł własnych i OZE do końca 2030 r.
Cel główny
Utrzymanie efektywnej kosztowo produkcji krajowej oraz zagranicznej
Poziom krajowej produkcji górniczej Cu w urobku pracy średniorocznym koszcie C1 nie wyższym niż 3800 USD/t w okresie 2019-2023
Średnioroczna produkcja hutnicza w okresie 2019-2030
Minimalny średnioroczny dzienny przerób rudy w Sierra Gorda od 2020 r.
Cel główny
Zwiększenie efektywności Grupy Kapitałowego KGHM poprzez działalność innowacyjną
Zwiększenie wydatków na innowacje i prace B+R do poziomu 1% od przychodów KGHM Polska Miedź S.A. w 2023 r.
Realizacja wszystkich projektów innowacyjnych zgodnie z zasadami spójnego modelu do zarządzania innowacjami i pracami B+R w GK KGHM w okresie 2019-2023
Poziom środków przeznaczonych na B+R i innowacje w okresie 2019-2023 na rozwiązywanie wyzwań KGHM Polska Miedź w obszarze GCT
Cel główny
Zapewnienie długookresowej stabilności finansowej oraz wypracowanie mechanizmów spierających dalszy rozwój
Oparcie struktury finansowania GK KGHM na instrumentach długoterminowych
Skrócenie cyklu konwersji gotówki
Efektywne zarządzanie ryzykiem rynkowym i kredytowym w Grupie Kapitałowej
Cel główny
Wdrażanie rozwiązań systemowych ukierunkowanych na wzrost Grupy Kapitałowej
Zapewnienie stabilności finansowej spółek Grupy Kapitałowej działających w Polsce w oparciu o ich własną działalność
Zwiększenie efektywności funkcji wsparcia w wyniku centralizacji i digitalizacji kluczowych procesów back-office do 2023 r.
Minimalny poziom realizacji kluczowych założeń strategicznych i przypisanych im celów rocznych, w każdym roku obowiązywania strategii
Kontynuowano realizację Programu KGHM 4.0 w podziale na trzy główne obszary:
Minimalny poziom corocznej poprawy wskaźników LTIFR (aktywa krajowe) oraz TRIR (aktywa zagraniczne)
Prowadzenie budżetu partycypacyjnego na poziomie 20% odliczeń na darowizny z podatku od niektórych kopalń od 2020 r.
Poziom zaangażowania i satysfakcji pracowników Grupy Kapitałowej KGHM (w oparciu o zdefiniowane w trakcie wdrożenia mierniki 2023 r.)