Ekosystem innowacji
Zamiarem KGHM Polska Miedź S.A. jest bycie liderem innowacyjności w Polsce i na świecie. Status międzynarodowej korporacji obliguje KGHM do coraz szerszych badań nad rozwojem. Innowacyjność to jedna z przewag konkurencyjnych Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
Rozwój technologii i podnoszenie poziomu innowacyjności są dla KGHM bardzo istotne. Przyszłość budujemy w oparciu o e-przemysł. Wprowadzane rozwiązania obejmują robotyzację, digitalizację, zarządzanie wiedzą oraz założenia przemysłu 4.0, w tym data mining, budowa spójnego łańcucha dostaw, oszczędność energii, a także bezpieczeństwo. Program Strategiczny KGHM 4.0 to blisko 50 projektów. Podejmujemy prace nad najnowocześniejszymi technologiami, które zmienią w przyszłości sposób i charakter wydobycia miedzi.
KGHM konsekwentnie pomnaża wiedzę zgromadzoną przez 60 lat swojej działalności. Swój sukces opiera zarówno na bogatej tradycji, jak i na innowacjach. Spółka stale poszukuje technologii, które pomogą obniżyć koszty produkcji, pozwolą na większy odzysk miedzi i metali towarzyszących lub przyczynią się do poprawy produktywności. Spółka dba o zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom i o ochronę środowiska naturalnego.
W 2023 roku KGHM Polska Miedź S.A. zamierza przeznaczać 1% rocznego przychodu Spółki na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe, co stanowi blisko 200 mln zł. Jest to istotne zwiększenie wydatków na B+R, które aktualnie kształtują się na poziomie około 40 mln zł rocznie. Spółka koncentruje się na poprawie jakości realizowanych zadań oraz osiąganych efektów. Zasadniczy strumień finansów B+R oraz innowacji jest kierowany na działania związane z głównym ciągiem technologicznym (min. 75% w latach 2019-2023), które mają wysoki potencjał do wdrożenia czy komercjalizacji. W KGHM obowiązuje spójny model zarządzania innowacjami i pracami badawczo-rozwojowymi.
Rozwój technologii i podnoszenie poziomu innowacyjności są dla Spółki bardzo istotne. Przedsięwzięcia podejmowane przez KGHM wiążą się z opracowaniem nowych systemów eksploatacji złóż rud miedzi w warunkach złoża głębokiego oraz efektywnych technologii ich przerobu i produkcji materiałów finalnych. Ponadto, prowadzone są działania nad zwiększeniem poziomu automatyzacji procesów wydobywczych, technologiami energooszczędnymi, czy wreszcie ograniczeniem oddziaływania przemysłu górniczego na środowisko.
Spółka buduje swoją przyszłość w oparciu o e-przemysł. Wprowadzane rozwiązania obejmują robotyzację, digitalizację, zarządzanie wiedzą oraz założenia przemysłu 4.0 (w tym data mining, ukierunkowane na lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń, budowę spójnego łańcucha dostaw, oszczędność energii, a także bezpieczeństwo). KGHM stawia nie tylko na projekty możliwe do realizacji w najbliższym horyzoncie czasowym. Firma nie boi się ambitnych wyzwań i podejmuje prace nad najnowocześniejszymi technologiami, które mogą w przyszłości zmienić sposób i charakter produkcji miedzi.
KGHM rozwija się dzięki połączeniu doświadczenia i potencjału intelektualnego swoich pracowników oraz zewnętrznych podmiotów badawczych, przedsiębiorców i instytucji. Spółka efektywnie wykorzystuje posiadane zasoby i środki finansowe, budując wartość oraz wizerunek światowego potentata branży górniczej.
Kluczowe działania w 2020 roku w obszarze Innowacje
- Kontynuacja działań w ramach przedsięwzięcia CuBR, współfinansowanego przez NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Realizowane są projekty badawczo-rozwojowe o łącznej wartości ponad 180 mln PLN. Dotychczas w ramach czterech edycji konkursu uruchomionych zostało 25 projektów.
- Aktualnie realizowanych jest 15 projektów.
- Zakończono realizację 8 projektów.
- Wstrzymano 2 projekty ze względu na brak możliwości wdrożenia wyników badań.
- Kontynuowano realizację Programu Doktoratów Wdrożeniowych dla 38 Doktorantów (pracowników KGHM) z dwóch edycji.
- Trwa realizacja inicjatyw związanych z testowaniem samojezdnych maszyn górniczych z napędem elektrycznym bateryjnym.
- W ramach robotyzacji procesów produkcyjnych i pomocniczych uruchomiono budowę samojezdnego robota do pomiaru zawartości miedzi w ścianie przodka.
- Projekty dofinansowane w ramach KIC Raw Materials:
- Kontynuowano realizację dofinansowanych projektów badawczych.
- Uzyskano dofinansowanie projektu „The Reflux Flotation Cell Technology RFC”, dotyczącego intensyfikacji odzysku ziaren minerałów użytecznych.
- Projekty dofinansowane z unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych oraz innowacji Horyzont 2020:
- Rozpoczęto realizację projektu „Rozwój systemów monitoringu obiektów budowlanych”, w ramach którego planuje się przetestować uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję w systemach monitoringu stanu OUOW „Żelazny Most”.
- Uzyskano dofinansowanie w wysokości 753 tys. Euro na realizację projektu „Inteligentne kierowanie produkcją górniczą 2”, dotyczącego opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań mających na celu poprawę efektywności i bezpieczeństwa robót w górnictwie podziemnym z wykorzystaniem najnowszych technologii,
- Uzyskano ochronę dla słownego znaku towarowego „KGHM”, zgłoszonego w procedurze międzynarodowej na terytorium: USA, Szwajcarii, Ukrainy, Japonii, Indii oraz Turcji.
- Dokonano rejestracji słowno-graficznego znaku towarowego „KGHM” w kanadyjskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej.
- Dokonano przedłużenia ochrony słowno-graficznego znaku towarowego Unii Europejskiej „KGHM”.
- Złożono wnioski o udzielenie patentów na 3 wynalazki.
- Toczą się postępowania w Urzędzie Patentowym RP o udzielenie patentów na 5 wynalazków.
- Pozyskano ponad 70 nowych projektów wynalazczych w ramach Giełdy Wynalazczości 2020 w KGHM Polska Miedź S.A.