-
102-40
-
102-42
-
102-43
-
102-44
Dialog i współdziałanie są dla KGHM bezcenne. Jako globalna spółka inwestujemy w lokalne społeczności i wspieramy strategie rozwoju naszego otoczenia. Pandemia nie zatrzymała naszych działań CSR – część projektów przenieśliśmy do wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu udało się utrzymać szerokie grono odbiorców. Rozwijamy wolontariat pracowniczy, współpracujemy z samorządami i sami inicjujemy liczne programy edukacyjne, z których korzystają nie tylko nasi pracownicy, ale cała społeczność Zagłębia Miedziowego.
Grupa wywiera bowiem istotny wpływ na otoczenie gospodarcze, społeczne i środowiskowe, mając tego pełną świadomość i biorąc za to całkowitą odpowiedzialność. Współdziałanie jest jedną z wartości firmy. Stanowi podstawę osiągania przez nią sukcesów, zarówno w działalności biznesowej jak i społecznej. Grupa partnersko i w pełni transparentnie buduje relacje z interesariuszami, mając świadomość ich znaczenia dla długoterminowej strategii i zrównoważonego podejścia do biznesu, w tym jego rozwoju. Podstawą tego procesu jest dialog ukierunkowany na poznanie wzajemnych oczekiwań i możliwości oraz realizację uzgodnień.
W roku 2020 odbywały się spotkania dyskusyjne w obrębie najwyższej kadry menadżerskiej KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupy Kapitałowej KGHM. Ich zadaniem było określenie poziomu wartościowego zmian siły zainteresowania i siły wpływu poszczególnych interesariuszy oraz organizacji w zakresie kluczowych interesariuszy. Ustalono na ich podstawie, że w 2020 roku nie doszło do zmian w identyfikacji kluczowych interesariuszy dla Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Ich zbiór zaprezentowano na poniższym rysunku:
Mapa Kluczowych Interesariuszy Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w roku 2020
Powyższe wskazuje z kolei na to, że aspekty raportowania przez Grupę KGHM Polska Miedź S.A. również pozostały bez dużych zmian za rok 2020 w stosunku do roku 2019. Wskazano jednakowoż na potrzebę położenia jeszcze większego, choć i tak już do tej pory niezwykle dużego, nacisku na kwestie środowiskowe, zwłaszcza w aspekcie ochrony klimatu oraz oszczędności zasobów, w tym w kontekście wdrażania przez Unię Europejską strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
Bez miedzi Zielony Ład
jest niemożliwy
W marcu 2020 roku Zarządzający KGHM Polska Miedź S.A. spotkali się w Brukseli z przedstawicielami instytucji Unii Europejskiej. W siedzibie Business & Science Poland dyskutowano o przyszłości sektora miedziowego w Unii Europejskiej. KGHM wskazuje, że miedź jest kluczowym surowcem dla realizacji idei Europy neutralnej dla klimatu, dlatego tak istotne jest wsparcie przemysłu wydobywczego i hutniczego.
Działania służące osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku są priorytetem dla Komisji Europejskiej. KGHM Polska Miedź S.A. proponuje UE m.in. włączenie sektora surowcowego jako przemysłu energochłonnego w możliwość pozyskania funduszy UE oraz wsparcie innowacji i inwestycji w zaawansowane technologie. Strategia Spółki zakłada, że do końca 2030 roku, 50 proc. zapotrzebowania KGHM na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz OZE.
W swojej argumentacji KGHM Polska Miedź S.A. zwraca też uwagę m.in. na rosnącą konkurencję ze strony wysokoemisyjnych gospodarek azjatyckich oraz konieczność zachowania innowacyjnego charakteru Europy, a także jej dalszy niezagrożony rozwój gospodarczy i cywilizacyjny.
-
102-12
W relacjach z klientami, pracownikami, partnerami zewnętrznymi i społecznościami lokalnymi, Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A. przestrzega przepisów prawa obowiązujących w krajach, w których prowadzi działalność. Respektuje również dobrowolnie przyjęte zobowiązania wynikające m.in. z norm ISO, ASTM oraz z członkostwa w organizacjach międzynarodowych, m.in.: International Copper Association, European Precious Metals Federation, Eurometaux, Euromines, London Bullion Market Association, European Technology Platform on Sustainable Mineral Reources, European Innovation Partnership, a także krajowych, m.in.: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyclingu, Stowarzyszenie Polski Komitet Światowego Kongresu Górniczego, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Związek Pracodawców Polska Miedź. Grupa KGHM Polska Miedź S.A. nie bierze udziału w przedsięwzięciach, które wiążą się z naruszaniem przepisów prawa lub zagrażają reputacji.
KGHM włącza się w realizację działań z zakresu ogłoszonej 13 grudnia 2019 roku koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu (The European Green Deal), a także dokumentu Implementing the Recommendations of the Task Force on the Climate-related Financial Disclosures (TCFD) z czerwca 2017 roku oraz komunikatu Komisji Europejskiej 2019/C 209/01 z 19 czerwca 2019 dotyczących sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych – suplementu dotyczącego zgłaszania informacji związanych z klimatem. KGHM Polska Miedź S.A. stwierdza, że wiele ze wskazań proponowanych w powyższych dokumentach wprowadzano już we wcześniejszych latach, idąc drogą zrównoważonego, odpowiedzialnego środowiskowo rozwoju.