Raport Zintegrowany KGHM Polska Miedź S.A.
oraz Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
za rok 2020

3.2 Utrata wartości aktywów na dzień 31 grudnia 2019 r.

W związku z okresowym utrzymywaniem się w roku 2019 kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto, zgodnie z MSR 36 Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. dokonał analizy, który obszar działalności Spółki może być dotknięty utratą wartości. W efekcie przeprowadzonej analizy uznano, że przeprowadzenie testu na utratę wartości jest konieczne w odniesieniu do inwestycji w KGHM INTERNATIONAL LTD. (utrzymywanych poprzez spółkę zależną KGHM Polska Miedź S.A. – Future 1 Sp. z o.o.). Opis przyjętych założeń oraz wyników przeprowadzonego testu w odniesieniu do inwestycji w Future 1 Sp. z o.o. przedstawiono poniżej. Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. przeanalizował również, czy utrata wartości może dotyczyć krajowych aktywów produkcyjnych KGHM Polska Miedź S.A. W ramach oceny przeanalizowano w szczególności historyczne wyniki finansowe Jednostki Dominującej, prognozy cen miedzi przyjmowane na kolejne lata funkcjonowania KGHM Polska Miedź S.A., kształtowanie się kursu USD/PLN i jego wpływ na poziom osiąganych przez Jednostkę Dominującą wyników, dostępność złóż, technologię produkcji, kształtowanie się kosztów produkcji, poziom rynkowych stóp procentowych, poziom zadłużenia, a także kształtowanie się kursu akcji KGHM Polska Miedź S.A. w relacji do innych parametrów takich jak poziom głównych indeksów giełdowych w Polsce, notowań miedzi oraz zdarzeń jednorazowych nie mających związku z fundamentami działalności Jednostki Dominującej w Polsce. W wyniku przeprowadzonej oceny stwierdzono brak związku spadku kursu akcji KGHM Polska Miedź S.A. z krajową działalnością Jednostki Dominującej i w konsekwencji nie stwierdzono ryzyka utraty wartości krajowych aktywów produkcyjnych KGHM Polska Miedź S.A.

W okresie bieżącym, w związku z wystąpieniem przesłanek wskazujących na możliwość zmiany wartości odzyskiwalnej zagranicznych aktywów górniczych wchodzących w skład Grupy KGHM INTERNATIONAL LTD. Zarząd Jednostki Dominującej przeprowadził testy na utratę wartości tych aktywów jak również uwzględnił wyniki tego testu w wyliczeniu oczekiwanych strat kredytowych pożyczek udzielonych Sierra Gorda S.C.M. (pożyczki te nie stanowią części inwestycji netto we wspólne przedsięwzięcie Sierra Gorda S.C.M. a odpis z tytułu utraty wartości pożyczek wycenianych wg zamortyzowanego kosztu ustalany jest zgodnie z zasadami podanymi w nocie 6,2). Kluczowymi przesłankami do przeprowadzenia testu na utratę wartości były:

  • istotna zmiana ścieżek rynkowych prognoz cenowych surowców,
  • zmiana oceny ryzyka poszczególnych projektów oraz zmian stóp wolnych od ryzyka (risk free rate) stanowiących podstawę do ustalenia stóp dyskontowych na potrzeby testu,
  • zmiana parametrów techniczno-ekonomicznych dla aktywów górniczych wchodzących w skład grupy KGHM INTERNATIONAL LTD oraz Sierra Gorda SCM (wspólne przedsięwzięcie w ramach Grupy KGHM INTERNATIONAL LTD) w zakresie wolumenu produkcji, zakładanych kosztów operacyjnych i poziomu nakładów inwestycyjnych w okresie życia kopalni.

Do głównych przesłanek wskazujących na to, że wartość odzyskiwalna może być wyższa niż wartość bilansowa, a w związku z tym zasadne może być odwrócenie wcześniej zawiązanych odpisów z tytułu utraty wartości należały:

  • zmiana stóp wolnych od ryzyka,
  • zmiana ścieżek cenowych złota, palladu, srebra i niklu,
  • zakładany koszt operacyjny OWSP Sierra Gorda,
  • ocena ryzyka dla OWSP Robinson,
  • wydłużenie okresu życia kopalni (Life of Mine) OWSP Robinson

Do głównych przesłanek wskazujących na to, że wartość odzyskiwalna może być niższa niż wartość bilansowa, a w związku z tym konieczne może być ujęcie dodatkowego odpisu z tytułu utraty wartości należały:

  • zmiana ścieżek cenowych miedzi,
  • poziom nakładów inwestycyjnych w okresie życia kopalni Sierra Gorda,
  • wolumen produkcji OWSP Sierra Gorda,
  • ocena ryzyka dla OWSP Sierra Gorda.

Dla potrzeb oszacowania wartości odzyskiwalnej aktywów Grupy KGHM INTERNATIONAL LTD. wyodrębniono następujące ośrodki generujące środki pieniężne (OWSP):

  • Kopalnia Robinson,
  • Zagłębie Sudbury, w skład którego wchodzi kopalnia Morrison, kopalnia McCreedy oraz projekt w fazie przedoperacyjnej Victoria,
  • Kopalnia Franke,
  • Kopalnia Carlota,
  • Zaangażowanie we wspólne przedsięwzięcie Sierra Gorda S.C.M. łącznie z udzielonymi pożyczkami,
  • Projekt Ajax.

W celu ustalenia wartości odzyskiwalnej aktywów w przeprowadzonym teście dokonano wyceny do wartości godziwej (pomniejszonej o koszty doprowadzenia do zbycia) wykorzystując podejście dochodowe, tj. metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych dla OWSP Sudbury i zaangażowanie w Sierra Gorda S.C.M. oraz do wartości użytkowej dla OWSP Franke, Robinson i Carlota. Natomiast wartość odzyskiwalną dla OWSP KGHM Ajax ze względu na brak przesłanek co do zmiany wartości odzyskiwalnej, przyjęto w jego wartości bilansowej.

Wartości godziwe OWSP Sudbury i OWSP Sierra Gorda S.C.M. zostały zaklasyfikowana do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.

Ścieżki cenowe zostały przyjęte na podstawie dostępnych wieloletnich prognoz instytucji finansowych i analitycznych. Szczegółowa prognoza przygotowywana jest dla okresu 2020 – 2024, dla okresu 2025 – 2029 stosowane jest techniczne dostosowanie cen pomiędzy ostatnim rokiem szczegółowej prognozy, a rokiem 2030, od którego wykorzystywana jest długoterminowa prognoza ceny metalu na poziomie:

  • dla miedzi – 6 614 USD/t (3,00 USD/lb);
  • dla złota – 1 500 USD/oz;
  • dla niklu – 8,00 USD/lb.

W ramach corocznego procesu budżetowania dla określenia zasobów eksploatacyjnych (Reserves) oraz zasobów geologicznych (Resources) Grupa wykorzystuje modele blokowe oparte o aktualne na moment rozpoczęcia prac ścieżki cenowe. Ponadto, uwzględnia informacje pozyskane w wyniku przeprowadzonych, w okresie od momentu sporządzania poprzedniego budżetu do dnia prac nad nowym budżetem, wierceń uzupełniających (informacja jakościowa, np. % Cu) i wierceń metalurgicznych (np. uzysk Cu). Dodatkowo wykorzystywana jest również informacja geotechniczna oraz hydrogeologiczna.

Złoże projektu Victoria zawiera rudy typu miedziowo-niklowego ze znaczącym udziałem metali szlachetnych. Zidentyfikowana strefa zmineralizowana na projekcie Victoria jest zaklasyfikowana jako „Inferred”. Prace eksploracyjne rozpoczęto w 2008 r. Dodatkowo w latach 2015-2016 przeprowadzono prace eksploracyjne obejmujące głęboką część złoża tzw. Deep Drilling Program. W roku 2019 prace eksploracyjne mające na celu poszerzenie wiedzy na temat bazy zasobowej projektu.

Potencjał zasobowy mineralizacji Pampa Lina (złoże OWSP Sierra Gorda) został oszacowany w oparciu o zrealizowany zakres prac eksploracyjnych, w szczególności na podstawie wykonanych odwiertów, analiz geofizycznych oraz hipotez geologicznych. Estymacja potencjału mineralizacji Pampa Lina opiera się na wynikach prac specjalistycznych firm zewnętrznych oraz prac realizowanych przez samą spółkę. Sierra Gorda S.C.M. posiada prawa do mineralizacji Pampa Lina.

Pozostałe kluczowe założenia dla szacunku wartości odzyskiwalnej aktywów OWSP

Założenie Sierra Gorda Sudbury Robinson Franke Carlota
Okres życia kopalni / okres prognozy 24 18** 9 5 3
Poziom produkcji miedzi w okresie życia kopalni [tys. t] 4 241 276 435 94 12
Poziom produkcji niklu w okresie życia kopalni (tys.t) 249
Poziom produkcji złota w okresie życia kopalni (tys. oz) 1 100 7 324
Średnia marża operacyjna w okresie życia kopalni* 40,2% 58% 38% 23% 1%
Poziom nakładów inwestycyjnych do poniesienia w okresie życia kopalni [mln USD] 2 110 1 619 563 75 4
Zastosowana stopa dyskonta po opodatkowaniu dla aktywów w fazie operacyjnej* 8% 7,5% 7,5% 10,5% 9,5%
Zastosowana stopa dyskonta po opodatkowaniu dla aktywów w fazie przedoperacyjnej 9% 10,5%
Koszty doprowadzenia do sprzedaży 9 mln USD 2%
Poziom hierarchii wartości godziwej do którego zaklasyfikowano wycenę do wartości godziwej Poziom 3
* w celu zachowania spójności danych pomiędzy poszczególnymi OWŚP prezentowane dane są po opodatkowaniu pomimo modelu wyceny wartości użytkowej dla OWSP Robinson, OWSP Franke i OWSP Carlota. Zastosowanie danych przed opodatkowaniem nie wpływa istotnie na wartość odzyskiwalną.
** Łącznie dla wszystkich aktywów wchodzących w skład OWSP tj. McCreedy, Morrison i Victoria.

 

Kluczowe czynniki zmiany założeń techniczno-ekonomicznych
Sierra Gorda Wzrost średniej marży operacyjnej w wyniku redukcji kosztów operacyjnych zakładu przeróbczego i kopalni.
Sudbury Powiększenie bazy zasobowej rud miedzi i metali szlachetnych kopalni McCreedy dzięki odwiertom przeprowadzonym w roku 2019. Dodatkowo, przesunięto rozpoczęcie wydobycia rud niklowych ze złoża McCreedy z roku 2020 na 2021.
Robinson Włączenie do planów eksploatacji wyrobiska Liberty, które od roku 2013 było w stanie wstrzymania. Było to możliwe dzięki wykonanym w latach 2018 i 2019 dodatkowym odwiertom oraz testom geotechnicznym i metalurgicznym oraz przeprowadzonej na ich podstawie analizie techniczno-ekonomicznej dla złoża Liberty. Dodatkowym czynnikiem jest wprowadzenie zmian w równaniach uzysków dla złota z uwagi na wyższą niż zakładano historyczną realizację prognoz w tym zakresie.
Franke Udokumentowanie dodatkowych zasobów rudy tlenkowej oraz aktualizacja planów eksploatacji pozwalających na wydłużenie okresu życia kopalni o dodatkowy rok produkcji.
Carlota Powiększenie bazy zasobowej dla złoża Eder oraz opóźnienie w uruchomieniu jego eksploatacji. Dodatkowo, dokonano aktualizacji równań uzysków dla ługowania miedzi w technologii SSL (sub-surface leaching).

 

Wyniki przeprowadzonych testów na dzień 31 grudnia 2019 r. przedstawia poniższa tabela:

OWSP Segment
(Część 2)
Wartość bilansowa Wartość odzyskiwalna Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości
mln USD mln PLN mln USD mln PLN mln USD mln PLN
Sierra Gorda S.C.M. ** Sierra Gorda S.C.M. 1 471 5 588 1 499 5 694 28 106
Sudbury* KGHM INTERNATIONAL LTD. 227,4 864 272 1 033 44,6 169
Robinson* 267 1 114 267 1 114
Franke* (12) (46) (12) (46)
Carlota* (37) (141) (37) (141)
* wartość bilansowa aktywów trwałych pomniejszona o rezerwę z tytułu przyszłych kosztów likwidacji kopalń, która w przypadku OWSP Franke i OWSP Carlota była wyższa niż wartość księgowa testowanych aktywów,
**wartość bilansowa OWSP Sierra Gorda S.C.M. stanowi wyłącznie wartość udzielonej pożyczki Sierra Gorda S.C.M, ponieważ wartość bilansowa inwestycji Grupy w Sierra Gorda S.C.M. jest równa 0 (Część 6. Zaangażowanie we wspólne przedsięwzięcia).

 

W wyniku przeprowadzonego testu dokonano:

  • dla OWSP Sudbury odwrócenia odpisu, który ujęto w pozycjach: „Pozostałe przychody operacyjne” w kwocie 150 mln PLN i „Koszty sprzedanych produktów i towarów” w kwocie 19 mln PLN,
  • dla OWSP Sierra Gorda S.C.M. odwrócenia odpisu, który ujęto w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku, w pozycji: „Zysk z tytułu odwrócenia utraty wartości pożyczek udzielonych wspólnym przedsięwzięciom”. Na podstawie szacunków dotyczących spłaty udzielonych pożyczek ustalono wzrost wartości odzyskiwalnej należności z tytułu pożyczek, co dało podstawę do częściowego odwrócenie odpisu dokonanego na moment początkowego ujęcia pożyczki (POCI). Przeprowadzony test wykazał wartość odzyskiwalną inwestycji w Sierra Gorda S.C.M. na poziomie „0”.

Wyniki przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2019 r. testów dla OWSP Robinson, Franke i Carlota potwierdziły, że wartość odzyskiwalna jest równa wartości bilansowej.

Analiza wrażliwości wartości godziwej OWSP Sierra Gorda S.C.M. Wartość odzyskiwalna wg ścieżek cenowych przyjętych do testu na dzień 31 grudnia 2019 r. Wartość odzyskiwalna wg ścieżek cenowych przyjętych do testu na dzień 31 grudnia 2018 r.
mln USD
Stopa dyskonta (8%, dla Oxide – 9%) – przyjęta w teście 1 499 1 758
Stopa dyskonta (8,5%, dla Oxide – 9,5%) – wzrost stopy o 0,5 punktu procentowego 1 398 1 656

 

Analiza wrażliwości wartości godziwej OWSP Sudbury Wartość odzyskiwalna
Stopa dyskonta dla aktywów
w fazie operacyjnej 8%, w fazie przedoperacyjnej 11%
888
Stopa dyskonta dla aktywów
w fazie operacyjnej 7,5%, w fazie przedoperacyjnej 10,5% (test)
1 033
Stopa dyskonta dla aktywów
w fazie operacyjnej 7%, w fazie przedoperacyjnej 10%
1 188

 

Analiza wrażliwości wartości odzyskiwalnej OWSP Franke i OWSP Carlota ze względu na niskie wartości bilansowe jest nieistotna.

W okresie bieżącym, w związku z wystąpieniem przesłanek wskazujących na możliwość zmiany wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki Energetyka sp. z o.o., Zarząd Jednostki Dominującej przeprowadził testy na utratę wartości tych aktywów. Kluczową przesłanką do przeprowadzenia testu na utratę wartości w bieżącym okresie sprawozdawczym była negatywna zmiana prognozowanych operacyjnych przepływów pieniężnych Energetyka sp. z o.o. Wartość rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych Energetyka sp. z o.o. wyniosła na dzień 31 grudnia 2019 r. 563 mln PLN. Na potrzeby oszacowania wartości odzyskiwalnej w przeprowadzonym teście dokonano wyceny wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne obejmującego rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne spółki, wykorzystując podejście dochodowe tj. metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Podstawowe założenia przyjęte w teście na utratę wartości

Założenie Poziom przyjęty w teście
Okres prognozy 2020-2029
Średnia marża operacyjna w okresie prognozy 1,15%
Poziom nakładów inwestycyjnych w okresie prognozy 282 mln PLN
Stopa dyskonta 5,60% (nominalna po opodatkowaniu)
Stopa wzrostu po okresie prognozy 0%

 

W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych ustalono wartość odzyskiwalną aktywów na poziomie 373 mln PLN, która była niższa od wartość bilansowej testowanych aktywów, co dało podstawy do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości w kwocie 190 mln PLN. Odpis został ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w pozycji „ Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów”.

Wycena aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych spółki wykazuje znaczną wrażliwość na przyjęte poziomy stopy dyskonta. W poniższej tabeli przedstawiono wpływ zmian tego parametru na wycenę aktywów.

Analiza wrażliwości wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych Energetyka Sp. z o.o.

Stopa dyskonta 4,6% Stopa dyskonta 5,6% (test) Stopa dyskonta 6,6%
Wartość odzyskiwalna 539 373 287

 

Dla potrzeb monitorowania ryzyka utraty wartości aktywów operacyjnych w kolejnych okresach sprawozdawczych stwierdzono, że wartość odzyskiwalna osiągnęłaby wartość równą wartości bilansowej aktywów w sytuacji gdy stopa dyskonta spadłaby do poziomu 4,5 %.

W okresie bieżącym, w związku z wystąpieniem przesłanek wskazujących na możliwość zmiany wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki WPEC w Legnicy S.A., Zarząd Jednostki Dominującej przeprowadził testy na utratę wartości tych aktywów. Kluczową przesłanką do przeprowadzenia testu na utratę wartości w bieżącym okresie sprawozdawczym była negatywna zmiana prognozowanych operacyjnych przepływów pieniężnych WPEC w Legnicy S.A. Wartość rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych WPEC w Legnicy S.A.. wyniosła na dzień 31 grudnia 2019 r. 157 mln PLN. Na potrzeby oszacowania wartości odzyskiwalnej w przeprowadzonym teście dokonano wyceny wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne obejmującego rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne spółki, wykorzystując podejście dochodowe tj. metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Podstawowe założenia przyjęte w teście na utratę wartości

Założenie Poziom przyjęty w teście
Okres prognozy 2020-2029
Średnia marża operacyjna w okresie prognozy -0,36%
Poziom nakładów inwestycyjnych w okresie prognozy 89 mln PLN
Stopa dyskonta 6,10% (nominalna po opodatkowaniu)
Stopa wzrostu po okresie prognozy 0%

 

W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych ustalono wartość odzyskiwalną aktywów na poziomie 146 mln PLN, która była niższa od wartość bilansowej testowanych aktywów, co dało podstawy do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości w kwocie 12 mln PLN. Ponadto dokonano odpisu wartości firmy powstałej na nabyciu akcji WPEC w Legnicy S.A. w kwocie 9 mln zł. Odpisy zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w pozycji „Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów”.

Wycena aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych spółki wykazuje znaczną wrażliwość na przyjęte poziomy stopy dyskonta. W poniższej tabeli przedstawiono wpływ zmian tego parametru na wycenę aktywów.

Analiza wrażliwości wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych WPEC w Legnicy S.A.

Stopa dyskonta 5,10% Stopa dyskonta 6,10% (test) Stopa dyskonta 7,10%
Wartość odzyskiwalna 212 146 108

 

Dla potrzeb monitorowania ryzyka utraty wartości aktywów operacyjnych w kolejnych okresach sprawozdawczych stwierdzono, że wartość odzyskiwalna osiągnęłaby wartość równą wartości bilansowej aktywów w sytuacji gdy stopa dyskonta spadłaby do 5,87 %.

Wycena giełdowa spółki zależnej Interferie S.A. w trakcie 2019 r. kształtowała się poniżej wartości bilansowej aktywów netto spółki, co zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości spółka uznała za przesłankę do przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywów spółki (wartość bilansowa testowanych aktywów 106 mln PLN). Na potrzeby oceny utraty wartości Spółka wyodrębniła następujące ośrodki wypracowujące środki pieniężne (OWSP): INTERFERIE w Ustroniu Morskim – OWS Cechsztyn, INTERFERIE w Kołobrzegu OSW Chalkozyn, INTERFERIE w Dąbkach Sanatorium Uzdrowiskowe Argentyt, INTERFERIE w Świeradowie Zdroju – Hotel Malachit, INTERFERIE Hotel w Głogowie i INTERFERIE Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie. Dla potrzeb oceny utraty wartości wartość godziwa aktywów została oszacowana na podstawie sumy przyszłych przepływów pieniężnych wyodrębnionych OWSP zdyskontowanych stopą oszacowaną na podstawie wskaźników stosowanych w branży hotelarskiej z wyjątkiem OWSP INTERFERIE Hotel w Głogowie i OWSP INTERFERIE Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie, dla których wartość godziwa została ustalona na podstawie operatów szacunkowych.

Wartość godziwa została zaklasyfikowana do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.

Podstawowe założenia przyjęte w teście na utratę wartości

Założenie Poziom przyjęty w teście
Stopa dyskonta 7,5%
8,5% dla obiektów gdzie planowane są istotne inwestycje
Koszty doprowadzenia do sprzedaży 3%

 

W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów spółki oszacowana wartość godziwa aktywów w była na poziomie wyższym niż wartość bilansowa aktywów w co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.

Wycena wykazała znaczną wrażliwość wartości godziwej na przyjęte poziomy stopy dyskonta oraz zmiany zysku operacyjnego w okresie prognozy dla poniższych OWSP:

Analiza wrażliwości wartości godziwej

OWSP Wartość bilansowa Stopa dyskonta Zysk operacyjny
6% -6% 6% -6%
INTERFERIE w Ustroniu Morskim – OWS Cechsztyn 10 11 13 12 11
INTERFERIE w Kołobrzegu OSW Chalkozyn 19 59 72 70 60
INTERFERIE w Dąbkach Sanatorium Uzdrowiskowe Argentyt 27 49 60 58 50
INTERFERIE w Świeradowie Zdroju – Hotel Malachit 23 23 27 26 23

 

Wartości godziwe OWSP INTERFERIE Hotel w Głogowie oraz OWSP INTERFERIE Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie wykazały niewielką wrażliwością na zmianę kluczowych parametrów.

Poziom zmiany założeń implikujący utratę wartości

OWSP Wzrost stopy dyskonta o punkt procentowy % spadek zysku operacyjnego
INTERFERIE w Ustroniu Morskim – OWS Cechsztyn 1,4 18,9
INTERFERIE w Kołobrzegu OSW Chalkozyn 8,6 61,1
INTERFERIE w Dąbkach Sanatorium Uzdrowiskowe Argentyt 4,9 40,4
INTERFERIE w Świeradowie Zdroju – Hotel Malachit 0,5 8,8

W okresie bieżącym, w związku z wystąpieniem przesłanek wskazujących na możliwość zmiany wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki POL MIEDŹ TRANS Sp. z o.o. Zarząd Jednostki Dominującej przeprowadził testy na utratę wartości tych aktywów. Kluczową przesłanką do przeprowadzenia testu na utratę wartości w bieżącym okresie sprawozdawczym była strata netto poniesiona przez POL MIEDŹ TRANS Sp. z o.o. Wartość rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych POL MIEDŹ TRANS Sp. z o.o. wyniosła na dzień 31 grudnia 2019 r. 238 mln PLN. Na potrzeby oszacowania wartości odzyskiwalnej w przeprowadzonym teście dokonano wyceny wartości użytkowej rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych spółki, wykorzystując podejście dochodowe tj. metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Podstawowe założenia przyjęte w teście na utratę wartości

Założenie Poziom przyjęty w teście
Okres prognozy 2020-2024
Średnia marża operacyjna w okresie prognozy 1,49%
Poziom nakładów inwestycyjnych w okresie prognozy 260 mln zł
Stopa dyskonta 5,99% (nominalna po opodatkowaniu)
Stopa wzrostu po okresie prognozy 0%

 

W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych ustalono wartość odzyskiwalną aktywów na poziomie wyższym od wartości bilansowej testowanych aktywów, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.

Wartość odzyskiwalna aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych spółki wykazuje wrażliwość na przyjęte poziomy stopy dyskonta. W poniższej tabeli przedstawiono wpływ zmian tego parametru na wycenę aktywów.

Analiza wrażliwości wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych POL-MIEDŹ TRANS Sp. z o.o.

Stopa dyskonta
4,99%
Stopa dyskonta
5,99% (test)
Stopa dyskonta
6,99%
Wartość odzyskiwalna 378 272 212

 

Dla potrzeb monitorowania ryzyka utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych w kolejnych okresach sprawozdawczych stwierdzono, że wartość odzyskiwalna osiągnęłaby wartość równą wartości bilansowej aktywów w sytuacji gdy stopa dyskonta wzrosłaby do poziomu 6,48%.

W Grupie Kapitałowej corocznie testowane pod kątem utraty wartości są prawa do wody z posiadanych źródeł w Chile poprzez porównanie ich wartości bilansowej do wartości odzyskiwalnej, która jest ustalana na podstawie wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Wartość godziwa uprawnień do wody jest klasyfikowana jako pozycja poziomu 2 hierarchii wartości godziwej, w której pomiary wartości godziwej są oparte na istotnych obserwowalnych danych wejściowych innych niż notowane ceny rynkowe.

Za rok zakończony 31 grudnia 2019 r. Grupa dokonała oceny czynników wpływających na wartość odzyskiwalną aktywa i uznała, że nie ma podstaw do ujęcia utraty wartości, ponieważ zarówno cena wody jak i oszacowana ilość wody możliwej do wydobycia nie zmieniły się w stosunku do poziomów tych czynników przyjętych do wyceny na dzień 31 grudnia 2018 r. Wartość bilansowa praw do wody wyniosła na dzień 31 grudnia 2019 r. 65 mln PLN (na dzień 31.12.2018 r. 65 mln PLN).

Dla pozostałych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej nie stwierdzono przesłanek do utraty wartości.

Wyniki wyszukiwania